Реаговање на неистине које могу урушити повјерење грађана у изборни процес

Цијенећи значај повјерења грађана у изборни процес, Централна изборна комисија Босне и Херцеговине је дужна реаговати на неистините наводе објављене 26.09.2020. године на насловној и 3. страници дневног листа Дневни Аваз под насловом "Срамотно/Почетак штампе листића открио бројне опасности/Све спремно за нову изборну крађу".

 

У поменутом чланку се на основу неистинитих информација закључује "Снимци репортера који су били у штампарији „Унионинвестпластика“ не откривају да постоје адекватан и ефикасан независан надзор ".

 

Да је ријеч о апсолутно нетачним информацијама којима се покушава урушити повјерење грађана у овај изузетно важан сегмент изборног процеса, најбоље указује сљедеће:

 

1. Фоторепортер Дневног Аваза (Е.Т.) је успио снимити кадрове тек након одобрења које је затражио путем е-маила. (Поруку види овдје)

2. Исти је евидентиран са личним подацима и тачним временом уласка и изласка. (Фотографију евиденције види овдје)

3. Све је снимљено сигурносном камером од тренутка уласка фоторепортера Дневног Аваза до тренутка изласка (Фотографије са надзорних камера погледај овдје).

 

Још једном јавност информишемо да је за изборни процес на Локалним изборима 2020. уведено више новина на више нивоа сигурносне заштите гласачких листића што, поред осталог, уклучује да ће се први пут откако се избори проводе у БиХ на листићима штампати бар цод, те да постоји писана процедура вишеструке контроле и надзора над процесом штампања и паковања гласачких листића, да постоји 24-сатни видео надзор којем ЦИК БиХ може приступити у сваком тренутку без обавезног физичког присуства у просторима компаније, а снимци се чувају и након потврђивања резултата избора онолико дуго колико је то потребно, да су формиране посебне комисије које прате и надзиру набавку,допремање, складиштење и употребу папира са воденим жигом и процес штампања и паковања гласачких листића о чему писмено извјештавају Централну изборну комисију БиХ.

Из разлога сигурности штампања гласачких листића ЦИК БиХ није и неће одговарати на питања: Ко су и колико има особа које раде на обезбјеђењу процеса штампања и паковања гласачких листића? Са колико камера се врши видео надзор и гдје су оне лоциране? Гдје се складишти видео материјал? И слично.

 

ЦИК БиХ  ће и у будућности наставити штитити изборни процес, што укључује и реаговање на све неистините информације којима се покушава нанијети штета, урушавањем повјерења градјана у исти.