Završena dvodnevna konferencija „Opći izbori 2018-Izazovi izbornog procesa u Bosni i Hercegovini“

Sarajevo,16.04.2019 godine – Usvajanjem preporuka i zaključaka, danas je u Sarajevu završena dvodnevna konferencija pod nazivom „Opći izbori 2018-Izazovi izbornog procesa u Bosni i Hercegovini“, koju je Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine organizirala uz financijsku podršku Misije OSCE-a u BiH i Vijeća Evrope.

 

Konferencija je okupila više od 200 učesnika. Glavni sudionici konferencije su bili članovi općinskih/gradskih izbornih komisija a kao gosti konferenciji su prisustvovali predstavnici Državnih izbornih komisija Slovenije i Makedonije, predstavnici OSCE-a, Vijeća Evrope, Delegacije EU u BiH, ODIHR-a, USAID-a, IFES-a, ambasada Turske, Norveške i Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske u BiH.

 

Obrađeni su najznačajniji aspekti izbornog procesa u Bosni i Hercegovini. Kontekst i problematika Općih izbora 2018. godine zajednička su tema svih održanih panela.

 

Cilj konferencije je bio analiza Općih izbora 2018. godine, sumiranje zaključaka i formuliranje preporuka za poboljšanje cjelokupnog izbornog procesa u Bosni i Hercegovini.

 

Usvojeno je više od 40 preporuka i zaključaka konferencije a neki od njih su:

  • Zbog utvrđenih nedostataka u primjeni odredbi poglavlja 3. Izbornog zakona BiH -Birački spisak, potrebno je navedeno poglavlje temeljno analizirati i predložiti mjere koje će zahtijevati stalno analiziranje i prečišćavanje podataka koji se koriste za potrebe Centralnog biračkog spiska, odnosno jasnije definirati obaveze svih nadležnih organa u izradi tačnog Centralnog biračkog spiska.
  • Predlaženo je da Centralna izborna komisija BiH organizira redovne kvartalne koordinirajuće sastanke sa nadležnim ministarstvima unutrašnjih poslova, Javnim registrom Brčko distrikta BiH, državnim i entitetskim ministarstvima za ljudska prava i izbjeglice, IDDEEA-om i drugim nadležnim tijelima, a u vezi sa redovnim ažuriranjem Centralnog biračkog spiska.
  • U skladu s izvršenom analizom o imenovanju i obuci članova biračkih odbora, kao i problematici odustajanja od članstva u biračkim odborima, potrebno je unaprijediti ovu aktivnost izbornih komisija.
  • Izborne komisije su koristile uobičajene metode informiranja birača o izbornom procesu, ali je potrebno da izborne komisije prilikom redovnog informiranja birača o podacima neophodnim za provedbu izbora (uvid u izvod iz Centralnog biračkog spiska, biračka mjesta, Centar za birački spisak i dr.), istraže i druge efikasne metode informiranja birača i javnosti i da djeluju na unapređenju transparentnosti u svom radu.

 

Tokom konferencije Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine je dodjelila kolektivne i pojedinačne plakete i zahvalnice za poseban doprinos izbornom procesu u Bosni i Hercegovini.