Неистинити медијски наводи обмањују јавност

Ради тачног и објективног информисања јавности о изборном процесу у Босни и Херцеговини Централна изборна комисија БиХ је дужна реаговати и демантовати неистините наводе објављене у чланцима у дневним новинама „Дневни Аваз“ и на истоименом порталу дана 26.10.2020. године под насловом „ЦИК БиХ је саучесник у изборним малверзацијама?!“  и поново јучер, 28.10.2020. године и данас, 29.10.2020. године под насловом „Након писања Аваза, донесена нова одлука ЦИК БиХ ће ипак тражити помоћ за провјеру бирача изван БиХ“.

 

Неистините информације се односе на  достављање Извода из Централног бирачког списка за гласање изван БиХ Савјету министара БиХ, Министарству правде БиХ и другим државним органима које наводе, као и о наводној сједници Централне изборне комисије  БиХ одржаној 23. септембра ове године, са приједлогом тражења међународне правне помоћи.

 

Чланом 6.8 Изборног закона БиХ је прописано, ако изборна комисија сматра да је учињено кривично дјело које се односи на изборни процес, дужна је то дјело пријавити надлежном тужилаштву.  Приликом подношења пријаве, изборна комисија наводи и доказе који су јој познати, те предузима потребне мјере да би се сачували трагови наводно учињеног кривичног дјела, предмети којима је или помоћу којих је учињено то дјело и други докази.

 

Чланом 4. Одлуке о поступању Централне изборне комисије БиХ са циљем осигурања тачности, ажурности и интегритета Централног бирачког списка за гласање изван БиХ, као и спречавања злоупотреба у вези са гласањем изван БиХ, је прописано да у складу са Законом о пружању међународне правне помоћи у кривичним стварима, Централна изборна комисија БиХ иницира подношење замолнице земљама у којима су регистровани бирачи за гласање ван БиХ.

 

Већ из напријед наведеног је јасно, да Централна изборна комисија БиХ није орган који спроводи истрагу, те није овлаштена државним органима доставити замолницу као што се то нетачно објављује у чланку од 26.10.2020. године.

 

Напротив, Централна изборна комисија БиХ је дужна, уколико сматра да је учињено кривично дјело, исто пријавити надлежном тужилаштву, навести  доказе који су јој познати, те предузети потребне мјере да би се сачували трагови наводно учињеног кривичног дјела, предмети којима је или помоћу којих је учињено то дјело и други докази.

 

На 70. (хитној) сједници одржаној 28.10.2020. године, на основу Одлуке о  поступању  Централне изборне комисије Босне и Херцеговине с циљем осигурања тачности, ажурности и интегритета извода из Централног бирачког списка за гласање изван Босне и Херцеговине као и спрјечавање злоупотреба у вези са гласањем изван Босне и Херцеговине коју је Централна изборна комисија БиХ усвојила 19.10.2020. године, као и на основу Закона о пружању међународне правне помоћи у кривичним стврима („Сл. Гласник БиХ, бр. 53/09 и  58/13), једногласно је усвојен Закључак о поступању Централне изборне комисије БиХ у случају постојања индиција о почињењу кривичних дјела у изборном процесу.

 

Наведени, законит закључак подразумјева обавезу Централне изборне комисије БиХ да уколико сматра да је у поступку регистрације бирача за гласање изван БиХ учињено кривично дјело уз достављене доказе иницирати код надлежних тужилаштава у БиХ подношење замолница за међународну правну помоћ у кривичним стварима земљема у којима су регистровани бирачи ван Босне и Херцеговине, а у складу са процедурама прописаним наведеним Законом о пружању међународне правне помоћи у кривичним стварима.

 

Централна изборна комисија БиХ своје поступање заснива искључиво на законима, те прописно усвојеним одлукама и ставовима, што ће без обзира на политичке и друге притиске засноване на нетачним информацијама, наставити чинити и у будућности.