Sarajevo, 27.09.2024. – Središnje izborno povjerenstvo BiH još jednom podsjeća da kandidatima i pristalicama političkih stranaka, listi neovisnih kandidata, listi pripadnika nacionalnih manjina i koalicija, kao i neovisnim kandidatima i njihovim pristalicama, te zaposlenima ili na drugi način angažiranim u izbornoj administraciji nije dozvoljeno:
1) nositi i pokazivati oružje na političkim skupovima, biračkim mjestima i njihovoj okolini, kao i za vrijeme okupljanja u svezi s aktivnostima političkih stranaka, koalicija, listi neovisnih kandidata i neovisnih kandidata u izbornom procesu;
2) ometati skupove drugih političkih stranaka, koalicija i neovisnih kandidata, kao i poticati druge na takve aktivnosti;
3) sprječavati novinare da obavljaju svoj posao sukladno pravilima profesije i izbornim pravilima;
4) obećavati novčane nagrade ili druge materijalne koristi s ciljem dobivanja potpore birača ili prijetnje pristalicama drugih političkih stranaka, koalicija, listi neovisnih kandidata i neovisnih kandidata;
5) poticati na glasovanje osobu koja nema pravo glasa;
6) poticati osobe da glasuju više puta na istim izborima, ili da glasuju u ime druge osobe; ili
7) koristiti se govorom mržnje, i/ili objaviti ili uporabiti slike, simbole, audio i video zapise, SMS poruke, internet komunikacije, društvene mreže i mobilne aplikacije ili druge materijale koji mogu tako djelovati.
8) zlouporabiti dijete u političke svrhe.
Pojedine zabrane koje navodimo odnose se ne samo na period izborne kampanje, već na cijeli izborni period kao što je npr. „govor mržnje“ na što posebice skrećemo pažnju.
Prema definiciji iz Izbornog zakona BiH "Govor mržnje" je svaki oblik javnog izražavanja ili govora koji izaziva ili potiče mržnju, diskriminaciju ili nasilje protiv bilo koje osobe ili grupe osoba, na temelju rase, boje kože, nacionalnosti, spola ili vjere, etničkog porijekla ili bilo koje druge osobne karakteristike ili orijentacije koja potiče na diskriminaciju, neprijateljstvo i nasilje.
Središnje izborno povjerenstvo BiH ima ovlaštenja da izrekne novčane kazne do 30.000 KM, ali svakako ima ovlaštenja i da ukloni ime kandidata s kandidacijske liste, kao i da poništi ovjeru sudjelovanja na izborima političkog subjekta.
Koja će od navedenih sankcija biti izrečena, zavisi od težine učinjenog prekršaja kao i učestalosti.