Централна изборна комисија БиХ и сва тужилаштва у БиХ су одлучни у спречавању изборних злоупотреба

На иницијативу Централне изборне комисије БиХ данас је одржан онлине састанак Централне изборне комисије БиХ са представницима тужилаштава у БиХ. Међу више од 30 учесника, састанку су присуствовали гђа Гордана Тадић, главна тужитељица Тужилаштва БиХ, представници ентитетских, кантоналних, окружних тужилаштава и Тужилаштва Брчко дистрикта БиХ. Амбасадорица Катхлеен Кавалец, шефица Мисије ОСЦЕ-а у БиХ те представници Делегације ЕУ у БиХ и Амбасаде САД-а у БиХ такође су присуствовали састанку.

 

На почетку састанка гдин Жељко Бакалар, предсједник Централне изборне комисије БиХ је присутне информисао да је Централне изборна комисија БиХ донијела Одлуку о  поступању  Централне изборне комисије Босне и Херцеговине с циљем осигурања тачности, ажурности и интегритета извода из Централног бирачког списка за гласање изван Босне и Херцеговине као и спрјечавање злоупотреба у вези са гласањем изван Босне и Херцеговине.

 

Главна тужитељица Гордана Тадић је током свог обраћања истакла да је Тужилаштво БиХ  узело у приоритет рад на предметима злоупотреба у изборном процесу те је навела да су истраге у току.

 

Гдин Зекерија Мујкановић, главни тужилац Тужилаштва Брчко дистрикта БиХ је информирао учеснике састанка о бројним активностима које проводи то тужилаштво у вези са злоупотребама у изборном процесу а која су остали учесници састанка оцјенили као веома корисна за њихова наредна поступања.

 

Данашњи састанак је имао за циљ размјену информација, договор око даљњег поступања у кривичним предметима који се односе на злоупотребе у изборном процесу.

 

Састанка је оцјењен као веома конструктиван а усвојени су и сљедећи закључци:

 

1. Постигнут је опћи консензус о проведби Закључка Високог судског и тужилачког савјета којим се скреће пажња свим тужилаштвима у БиХ да се предмети који се односе на злоупотребу бирачког права, фалсификовање резултата избора и гласања, утврђивање тачних резултата, те осталих предмета, који могу имати знатног утјецаја на интегритет изборног процеса дефинишу као приоритет у раду ових институција прије, у току и одређеном времену након избора, до објаве коначних резултата избора.

 

2. Потребна је брза узајамна размјена информација у циљу ефикасне проведбе истражних радњи. У циљу реализације овога закључка, институције ће именовати контакт особе ради омогућавања директног и брзог контакта.

 

3. Централна изборна комисија БиХ ће што хитније прослиједити пријаве надлежним тужилаштвима у БиХ на поступање.

 

4. Сви учесници састанка су се сложили да це инсистирати на процесуирању свих злоупотреба у изборном процесу, као и превенцији и спрјечавању свих злоупотреба у изборном процесу.

 

5. Након избора потребно је интензивирати сарадњу између Центра за едукацију Централне изборне комисије БиХ и ентитетских центара за едукацију судија и тужилаца у циљу едукације тужилаца и судија о питању комплексности изборног процеса, те злоупотреба у изборном процесу.

 

Учесници састанка су се сложили да са састанка треба отићи снажна порука јавности да постоји снажно опредјељење надлежних институција да се заштити Изборни закон БиХ, права која из њега произилазе и изборни процес у цјелини.