Анализа неважећих гласачких листића

Сарајево, 03.03.2020 године – Након што је Централна изборна комисија БиХ потврдила резултате Општих избора 2018. године поједини актери изборног процеса су изразили сумњу у погледу броја неважећих гласачких листића и настојали су то да повежу са злоупотребама и незаконитостима. Иако нико од 60.000 посматрача  није ставио примједбу у записник са бирачког мјеста у вези са бројањем гласачких листића, Централна изборна комисија БиХ је донијела Закључак и усвојила Методологију о анализи неважећих гласачких листића.

Суштина усвојене Методологије је била утврдити репрезентативан узорак за анализу неважећих гласачких листића, на систематичан начин извршити обраду неважећих гласачких листића, те добити мјерљиве показатеље на основу којих ће се покушати дати релевантан одговор на питање структуре и основа неважности гласачких листића.

 

Анализом, која је проведена од 09.12.2019. године до 23.02.2020. године, је обухваћено 300 бирачких мјеста, односно за сваки орган власти по 50 бирачких мјеста, на довољно репрезентативном узорку. Наглашавамо да је ријеч о анализи а не о бројању гласачких листића.

 

Главни закључак анализе је сљедећи:

 

Анализирано је 2,90 % свих неважећих гласачких листића на Општим изборима 2018. године, односно 15.482 неважећа гласачка листића у оквиру којих је утврђено постојање 8.365 или 54,04% празних (необиљежених) гласачких листића, 3.830 или 24,73% прецртаних (необиљежених а прекрижених) гласачких листића, затим 3.001 или 19,38 % гласачких листића на којим су заокружена 2 или више политичких субјеката и 286 или 1,85 % гласачких листића са дописаним садржајем.  Битно је напоменути да је анализа показала да су сви анализирани неважећи гласачки листићи аутентични, односно да није било копираних гласачких листића без воденог жига.

 

Из резултата анализе се може закључити да је у огромном броју, скоро 80% посто анализираних неважећих гласачких листића празно, неозначено или прекрижено, што потврђује ранији став Централне изборне комисије БиХ да се ради о вољи бирача да не гласа ни за кога, односно да се ради о  својеврсном бојкоту или протесту бирача.

 

Циљ наведне активности Централне изборне комисије БиХ је био добити стручни налаз о извршеној анализи неважећих гласачких листића како би се могле подузети конкретне мјере које би довеле до смањења броја неважећих гласачких листића на будућим изборима. Једна од мјера која може бити предложена јесте да се на гласачком листићу предвиди опција „Не гласам ни за кога“ што већ као пракса постоји у неким државама и да се празан неозначен гласачки листић не броји у неважеће гласачке листиће.